Navazující magisterské studium - ENG
Studium | jednooborové, magisterské navazující, prezenční |
Délka studia | 2 roky |
Akademický titul | Mgr. |
Jazyk výuky | anglický |
Více informací | studylaw.upol.cz |
Charakteristika oboru
Navazující magisterský program International and European law je vyučován v anglickém jazyce a je zaměřen na prohloubení znalostí právní specializace v oblasti mezinárodního a evropského práva s akcentem na politologický prvek zejména v souvislosti s integračními souvislostmi v evropském regionu. Cílem tohoto cizojazyčného studijního programu je podrobně seznámit studenty se systémem mezinárodního práva a jeho poměrem k právu národnímu a systémem evropského práva a historií evropské integrace a institucionálního pojetí Evropské unie. Současně v rámci povinně volitelných předmětů se studenti budou moci zaměřit na různorodé oblasti institucionální a materiální právní regulace mezinárodního či unijního práva, a to s ohledem na potřeby své specializace a budoucího povolání.
Profil a uplatnění absolventa
Absolvent tohoto studijního programu najde uplatnění především v ústředních orgánech státní správy, mezinárodních organizacích, institucích Evropské unie, soukromém i neziskovém sektoru (mezinárodní NGOs), kde je potřeba specializovaných znalostí z oboru mezinárodního a evropského práva, implementačních a transformačních procesů těchto právních odvětví do národního právního řádu a politologických přesahů v těchto disciplínách. V průběhu studia bude možnost se v rámci povinně volitelných a volitelných předmětů profilovat více ve směru evropského práva nebo více ve směru práva mezinárodního. Velkou výhodou pro absolventa tohoto studijního programu bude nejen dobrá znalost samotné materie mezinárodního a evropského práva, ale i výborná jazyková připravenost v těchto oborech. Profil absolventa je charakterizován zejména těmito znalostmi a dovednostmi:
A. Komplexní znalost základní systematiky mezinárodního a evropského práva
Každý absolvent bude povinen absolvovat pokročilé kurzy evropského institucionálního a materiálního práva, stejně jako mezinárodního práva (veřejného i soukromého). To mu umožní komplexně pochopit systematiku těchto oborů, jejich vzájemné vztahy, stejně jako jejich poměr, resp. dopady do národního/vnitrostátního práva. Předměty nebudou koncipovány pouze teoreticky, nýbrž budou zahrnovat i seminární výuku, která povede studenty k praktickému použití mezinárodního a evropského práva na konkrétní případy.
B. Speciální a odborné výstupní znalosti a dovednosti v problematice mezinárodního a evropského práva
Po absolvování společného základu bude mít student možnost vybrat si z nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů, které jsou zaměřeny na jednotlivé specializované oblasti mezinárodního a evropského práva. Volba specializovaných předmětů umožní, aby se student zaměřil více na oblast mezinárodního práva či více na oblast evropského práva, popř. volil kombinaci obou. Díky tomu tak bude moci získat odborné znalosti s ohledem na představu vlastního uplatnění v praxi po absolvování programu. Absolvent tohoto programu bude mít rovněž speciální výstupní znalosti v problematice mezinárodního a evropského práva s akcentem na politologický rozměr evropské integrace.
C. Odborné jazykové znalosti a dovednosti
Vzhledem k tomu, že celé studium bude probíhat v anglickém jazyce, absolvent získá specializované znalosti v tomto jazyce. Navíc bude nabídnuta v rámci volitelných předmětů i výuka dalšího světového jazyka zaměřená na oblast mezinárodního a evropského práva. Tyto jazykové znalosti jsou v mezinárodněprávní oblasti pro právní praxi zásadní.
D. Odborné rešeršní a výzkumné znalosti a dovednosti
Absolvent získá znalosti o existujících bibliografických a dalších odborných databázích v oboru mezinárodního a evropského práva a dovednosti vyhledávat, zpracovávat odborné informace a pracovat s nimi při řešení konkrétních zadání v rámci výuky a psaní diplomové práce.
Požadavky přijímací zkoušky
Fakulta bude pro přijímání do tohoto studijního programu vycházet z podkladů, které uchazeči o studium zašlou do řádně stanoveného termínu na PF. K ověření skutečnosti uvedených v podkladech, motivace, zájmu či znalostí uchazeče o studium si může hodnotící komise vyžádat distanční pohovor (prostřednictvím skype nebo jinou vhodnou formou).
Další informace ke studijnímu programu a přijímacímu řízení viz Katalog studijních programů a oborů