Mezinárodní vědecká konference Olomoucké právnické dny představuje nejvýznamnější událost, která se v oblasti vědeckého života na půdě olomoucké právnické fakulty každoročně koná.

V roce 2025 se XVIII. ročník konference uskuteční ve dnech 22.–23. května a již tradičně se bude odvíjet ve dvou částech. V úvodní plenární sekci vystoupí významní odborníci, druhá část probíhá prostřednictvím tematicky zaměřených sekcí.


Předběžný program konference

Konečný program se může časově změnit a bude zveřejněn po ukončení přihlašování přibližně v půlce května.

čtvrtek 22. 5. 2025

09:00–10:00 Prezence účastníků, coffee break
10:00–12:00 Plenární sekce v aule
12:00–13:00 Oběd
13:00–15:30 1. blok jednání v sekcích
15:30–16:00 Coffee break
16:00–18:30 2. blok jednání v sekcích
18:30 Slavnostní raut
21:00 Uzavření budovy PF

pátek 23. 5. 2025

08:30–09:00 Prezence účastníků
09:00–10:30 3. blok jednání v sekcích
10:30–11:00 Coffee break
11:00–13:00 4. blok jednání v sekcích
13:00–14:00 Oběd, ukončení konference

Sekce a jejich anotace

1. Rule of Law in the context of European Union Law and Politics

Guarantor: Assoc. Prof. et Assoc. Prof. JUDr. Naděžda Šišková, Ph.D.; Mgr. et Mgr. Ondřej Filipec, Ph.D.

Annotation: Rule of Law as a backbone of every democracy, has in the context of the EU Law and Politics its own special significance and added value. Especially it creates the basis for the entire legal system of the EU, ensuring the mutual trust among Member States in the functioning of their democratic institutions, which is vital for the deepening of European integration.

The section will focus on the analysis of the integral parts of the EU concept of the rule of law, such as for instance the independence of justice, respect for human rights, support of civil society, independence of media, free and fair elections etc. Also the legal instruments for the protection of rule of law will be discussed.  The section will also deal with the fight against negative influences, such as disinformers, interference into the democratic institutions and into the privacy of individuals.

The special attention will be dedicated to the application of the rule of law principles in the field of external relations of the Union and the associated issues.

 

2. Veřejné finance v kontextu legislativních změn

Garant: JUDr. Zdenka Papoušková, Ph.D.; JUDr. et Mgr. Taťána Zelenská, Ph.D.

Anotace: V České republice zažíváme hektické období legislativních změn zasahujících do všech podoblastí finančního práva. Jak veřejné finance ovlivňují ty změny, které již byly realizovány? Co si lze myslet o dalších plánovaných změnách? Právní i ekonomické aspekty těchto a s nimi spojených otázek budou představeny a diskutovány v rámci finančně-právní sekce konference.

 

3. Aktuální otázky správního trestání

Garant: Prof. JUDr. Vladimír Sládeček, DrSc.; JUDr. Monika Horáková, Ph.D.; JUDr. Soňa Pospíšilová, Ph.D.

Anotace: Správní trestání představuje stále aktuální živou materii pro zkoumání správní vědy i vědy správního práva. Cílem sekce je zhodnotit přínosy aktuální právní úpravy, jež se od reformy správního trestání v roce 2017 výrazně proměnila, a to i vlivem správní praxe a judikatury, jež na problematické aspekty právní úpravy upozorňuje. Sekce si dále klade za cíl podnítit a otevřít diskusi nad různými instituty hmotněprávní i procesněprávní úpravy, ve vazbě na mezinárodní a evropské prameny, vztahující se k problematice správního trestání. Sekce je otevřená příspěvkům věnovaným aktuálním otázkám správního trestání, a to jak ve světle novelizací příslušných úprav na jednotlivých úsecích veřejné správy, tak ve světle vyvíjející se relevantní soudní judikatury. Vítány jsou i příspěvky reagující na vývoj ve společnosti i vědě, použití AI ve správním právu a automatizaci rozhodovacích procesů.

 

4. Primární a sekundární školství – aktuální otázky veřejné správy a vzdělávání

Garant: JUDr. Lucia Madleňáková, Ph.D.; JUDr. Petra Melotíková, Ph.D.

Anotace: V rámci přednášených příspěvků se zaměříme na několik oblastí spojených se současným fungováním primárního a sekundárního školství. Jsme vedeni snahou zaměřit se nejen na aspekty spojené s výkonem státní správy a samosprávy na tomto úseku, ale chceme i rozvinout diskuzi na téma samotného vzdělávání a kompetencí, které od žáků a studentů požadujeme a ke kterým by je pedagogičtí pracovníci měli vést. Nabízí se tak otázky spojené se školským rejstříkem, školskou právnickou osobou, pedagogickými pracovníky, ale i provázaností celého systému vzdělávání, funkčností příjímacích zkoušek atd.

 

5. Es muß sein! Aneb dědické právo jako nevyhnutelná součást práva

Garant: doc. JUDr. et Mgr. Ondřej Horák, Ph.D.; JUDr. Adam Talanda, Ph.D.

Anotace: Dědické právo je nevyhnutelné stejně tak pro každého člověka jako pro každý právní řád. Každý člověk se stane zůstavitelem a většina lidí bude také dědicem. Proto i právní řády už od dob římského práva přes ABGB až do současnosti obsahují úpravu dědického práva jako pokračování vlastnictví. Současné české dědické právo se přitom ve snaze navrátit se ke středoevropské právní tradici výrazně inspirovalo úpravami minulými nebo cizími, tu lépe a tu hůře. Komparace s historickými nebo i jinými úpravami dědického práva tak může sloužit nejen k lepšímu pochopení současné právní úpravy, ale také naznačit její další směřování. Tato historicko-dědická sekce je proto otevřena libovolné komparaci historické i zahraniční, která přispěje k diskusi o dědickém právu.

 

6. Právo duševního vlastnictví

Garant: prof. JUDr. Ivo Telec, CSc.

Anotace: Sekce je zaměřena na volná témata z průmyslového a jiného duševního vlastnictví nebo nekalé soutěže a podobných oblastí. A to z hlediska právních předpisů, judikatury nebo právních doktrín.

 

7. Pracovní právo mezi rigiditou a flexibilitou: Trendy a výzvy 21. století

Garant: JUDr. Petr Podrazil, Ph.D.

Anotace: V dynamicky se měnícím světě práce nabývá otázka rovnováhy mezi rigiditou a flexibilitou pracovněprávních vztahů na stále větším významu. Na jedné straně stojí ochranná funkce pracovního práva, jejímž cílem je zajištění stability, jistoty a důstojných pracovních podmínek. Na straně druhé rostou tlaky na liberalizaci a adaptabilitu pracovněprávních vztahů, které jsou klíčové pro konkurenceschopnost zaměstnavatelů, inovace a schopnost reagovat na hospodářské výkyvy či technologické změny.

Sekce bude zaměřena na aktuální trendy a výzvy, kterým čelí pracovní právo v kontextu měnícího se trhu práce. Diskutována budou témata jako flexibilní formy zaměstnání, smluvní volnost versus ochrana zaměstnanců, dopady digitalizace a automatizace na tradiční modely pracovněprávních vztahů či role pracovního práva v době ekonomických krizí. Zaměří se také na otázky, zda a jakým způsobem by mělo dojít k reformám v oblasti pracovní regulace a jakým směrem se ubírají moderní legislativní trendy v Evropě i ve světě.

Cílem sekce je poskytnout prostor pro odbornou diskuzi mezi akademiky, praktikujícími právníky, zástupci zaměstnavatelů, odborovými organizacemi a dalšími relevantními aktéry pracovněprávních vztahů.

 

8. Role insolvenčního práva v právní regulaci vztahů mezi věřiteli a dlužníky

Garant: Mgr. Michaela Sigmundová, Ph.D.

Anotace: Insolvenční právo se skoro dvě desítky let u nás neustále vyvíjí, přičemž novelizace insolvenčního zákona často reagují i na společenské změny. Najít rovnováhu mezi tím, co je spravedlivé pro věřitele a dlužníky, je mnohdy velice obtížné. Nástroje sanačního řešení úpadku se stávají v rámci diskuse ve veřejném prostoru i politickým tématem. Jakým směrem by se insolvenční právo mělo u nás ubírat, jaké jiné nástroje či změny řešení úpadku fyzických a právnických osob by mohly být předmětem právní úpravy, do jaké míry závisí úspěšnost insolvenčních procesů na součinnosti soudu, věřitelů a dlužníků, kde lze nalézt mezery v insolvenčním právu nebo inspiraci v jiných právních řádech, jak zlepšit finanční gramotnost občanů, zda nenastal čas zabývat se změnou věcné příslušnosti soudů v této oblasti, do jakém míry jsou vyhovující aktuálně nastavené zkoušky insolvenčních správců, či zda si insolvenční právo žádá další systémové změny, o tom všem můžeme společně debatovat v této sekci.

 

9. Opravné prostředky v civilním soudním řízení

Garant: JUDr. Klára Hamuľáková, Ph.D.

Anotace: Sekce se zaměří na koncepční otázky právní úpravy opravných prostředků v civilním procesu a na jednotlivé problematické aspekty jejich aplikace. Diskutována bude role opravných prostředků v rámci spravedlivého procesu, jejich efektivita a přístupnost. Zvláštní pozornost bude věnována aktuálním výzvám a možnostem dalšího vývoje právní úpravy.

 

10. Právo na osobní svobodu lidí se zdravotním znevýhodněním: Aktuální lidskoprávní výzvy z interdisciplinární perspektivy

Garant: JUDr. Maroš Matiaško, LL.M., Ph.D.

Anotace: Sekce se zabývá právem na osobní svobodu lidí se zdravotním znevýhodněním, a to z multioborové perspektivy. Ambicí je vytvořit prostor pro sdílení pohledů na ústavněprávní rozměr zásahů do osobní svobody v kontextu psychiatrické péče. Právníci, sociální vědci, lékaři a odborníci z oblasti zdravotnicí, jakož i sebeobhájci a odborníci s přímou zkušeností budou mít příležitost diskutovat o specifickém napětí mezi potřebou bezpečnosti na straně jedné a imperativem osobní svobody na straně druhé. Příspěvky a diskuse přinesou hlubší porozumění ústavněprávním limitům zákonnosti zásahů do osobní svobody lidí se zdravotním postižením a umožní kritickou reflexi stávající judikatury, právního rámce a praxe.

 

11. K aktuálním novelizacím trestního práva hmotného 

Garant: doc. JUDr. Filip Ščerba, Ph.D.

Anotace: V posledních letech byl český trestní zákoník poměrně významně novelizován a další relativně rozsáhlé novelizace se připravují. Také na Slovensku došlo k významné novelizaci trestního zákona, která vyvolala nemalou pozornost veřejnosti. V rámci trestněprávní sekce Olomouckých právnických dnů se proto bude pozornost zaměřovat na tuto novou, resp. připravovanou právní úpravu, resp. fenomény, na které se snaží novelizace reagovat (deepfake technologie, šíření dezinformací a podobná protistátní činnost apod.), prostor bude věnován i kritickému hodnocení současné trestní politiky. První konferenční den přednesou své příspěvky pozvaní přednášející a následně bude poskytnut široký prostor pro diskusi všech účastníků. Druhý konferenční den budou mít příležitost ke svým příspěvkům všichni další účastníci konference.

 

12. Ochrana slabší strany

Garant: doc. JUDr. Blanka Vítová, Ph.D., LL.M.

Anotace: Sekce se zaměřuje na právní aspekty ochrany slabší strany v různých oblastech práva. Cílem je analyzovat a diskutovat nástroje, principy a výzvy právní ochrany subjektů, které jsou v nevýhodném postavení – ať už v rámci spotřebitelského práva, pracovního práva, občanského či obchodního práva, rodinného práva nebo dalších právních odvětví. Sekce rovněž poskytne prostor pro diskusi o procesních aspektech ochrany slabší strany, včetně přístupu ke spravedlnosti, procesních garancí a právních prostředků k vymáhání ochrany. Důležitým tématem budou také nové legislativní trendy, vývoj judikatury a praktické zkušenosti z aplikace právní úpravy.

K účasti jsou zváni odborníci z akademického i praktického prostředí, právní teoretici i aplikující právníci. Sekce vítá mezioborové přístupy a příspěvky, které reflektují jak teoretická východiska, tak praktické dopady právní úpravy ochrany slabší strany v různých kontextech.

Příspěvky je možné předkládat v českém nebo anglickém jazyce.


Informace pro zájemce o účast

Elektronickou přihlášku odešlete nejpozději do neděle 5. 5. 2025. 

Organizátoři konference se vyhrazují právo z přihlášených příspěvků vybrat ty, které budou aktivně prezentovány.
V ceně konferenčního poplatku je zahrnuto občerstvení po dobu konání konference a není zahrnuto ubytování, které si účastníci zajišťují sami.

V letošním roce možnost publikace příspěvku nenabízíme.


Účastnický poplatek

Konferenční poplatek činí 2.500 Kč nebo 100 € (zahrnuje odborný program a občerstvení v průběhu konference – coffee breaky, čtvrteční oběd a večerní raut, páteční oběd). Poplatek je nutné uhradit bankovním převodem na jeden z níže uvedených účtů (jeden pro platby v Kč, jeden pro platby v eurech). Hotovostní platby nepřijímáme. Variabilní symbol se účastníkům konference automaticky vygeneruje a zobrazí po registraci, zároveň jim přijde na e-mail.

Platbě nezapomeňte přiřadit variabilní symbol a do zprávy pro příjemce napište svoje jméno. Jedině tak jsme schopni platbu správně spárovat. Platbu je nutné provést do pondělí 5. 5. 2025.

Jednou uhrazené poplatky nevracíme.

Pokud chcete, aby Vám byla vystavena faktura na vysílající organizaci, prosíme, abyste do přihlášky dopsali také její IČ a DIČ. Faktury vystavuje naše účetní Marcela Mazuráková marcela.mazurakova@upol.czPotvrzení o účasti na konferenci zasíláme e-mailem až po konferenci, prosím, napište si o něj na marketa.sykorova@upol.cz.

Doktorandi Právnické fakulty UP v Olomouci konferenční poplatek neplatí.

KORUNOVÝ ÚČET
č. účtu: 19-1096330227/0100 - KB, a.s.
variabilní symbol: Variabilní symbol se účastníkům konference automaticky vygeneruje a zobrazí po registraci, zároveň jim přijde na e-mail.

EUROVÝ ÚČET
č. účtu: 43-3855090287/0100 - KB, a.s.
IBAN: CZ9801000000433855090287
SWIFT kód: KOMBCZPPxxx
variabilní symbol: Variabilní symbol se účastníkům konference automaticky vygeneruje a zobrazí po registraci, zároveň jim přijde na e-mail.

Fakturační údaje fakulty:
Právnická fakulta UP Olomouc
tř. 17. listopadu 8
779 00 Olomouc
IČ: 61989592
DIČ: CZ61989592


Místo konání

Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
17. listopadu 8
779 00 Olomouc
Google mapy

Pokud k nám pojedete autem, zaparkovat můžete např. na ulici 17. listopadu nebo v garážích nákupního centra Šantovka.

Pokud se rozhodnete dát přednost MHD, na hlavním vlakovém nádraží v Olomouci využijte tramvaj číslo 1, 5 nebo 7 a poté vystupte na zastávce Envelopa. Odtud je to pěšky cca 100 metrů.
Schéma sítě městské hromadné dopravy.

Nabídka ubytování

Olomouc nabízí celou řadu možnosti ubytování, ale doporučujeme zvolit některé z níže nabízených ubytovacích kapacit. Jedná se o zařízení, se kterými má Právnická fakulta Univerzity Palackého dlouhodobě dobré zkušenosti v oblasti poskytování ubytovacích služeb a s většinou těchto zařízení byla pro účely konference Olomoucké právnické dny 2025 dojednána konferenční sleva

Rezervaci i hrazení ubytování si provádí účastníci s ubytovacím zařízením sami. 

Hotel Trinity

Rezervaci ubytování provádějte přímo přes web hotelu, jako účastníkům konference Vám bude nabídnuta nejvýhodnější cena.

   


Hotel Alfréd a Hermína

Cena pokojů v termínu: 22.-23.5.2025

  • 2x jednolůžkový pokoj – 2090 Kč/pokoj/noc (včetně snídaně)
  • 4x dvoulůžkový pokoj – 2800 Kč/pokoj/noc (včetně snídaně)

Rezervace je možná pouze do konce dubna.
Při objednávání zadávejte heslo Olomoucké právnické dny.
Více informací a kontakt naleznete ZDE.

   


Hotel Palác

Cena pokojů v termínu: 22.-23.5.2025

  • 6x dvoulůžkový pokoj – 1600 Kč/pokoj/noc (včetně snídaně a poplatku městu)

Rezervace je možná pouze do konce dubna.
Při objednávání zadávejte heslo Olomoucké právnické dny.
Více informací a kontakt naleznete ZDE.

   


Kolej Generála Svobody

Ubytování v hotelových pokojích vysokoškolských kolejí v těsné blízkosti Právnické fakulty UP. 
V nabídce jsou pro účastníky konference k dispozici dvoulůžkové i jednolůžkové pokoje (bez snídaně). 

Cena pokojů v termínu: 22.-23.5.2025

  • 7x jednolůžkový pokoj — 690 Kč/pokoj/noc (+ 21,-/noc je poplatek městu) 
  • 7x dvoulůžkový pokoj — 470 Kč/osoba/noc (+ 21,-/noc je poplatek městu)

Rezervace možná pouze do konce března.
Rezervaci provádějte na hotel@upol.cz nebo na tel. čísle 585 638 016 nebo 777 000 202. 
Při objednávání zadávejte heslo Olomoucké právnické dny.

   


 

Olomoucké právnické dny 2024

Přes dvě stě účastníků, jedenáct odborných sekcí, bezmála sto třicet odborných příspěvků a křty dvou publikací. Takové parametry měla mezinárodní konference Olomoucké právnické dny. Její 17. ročník pořádala právnická fakulta ve dnech 23. a 24. května pod záštitou Úřadu vlády České republiky. Sympozium bylo zařazeno do kalendáře akcí Tvoříme Evropu již 20 let.

Program konference

Fotogalerie

Videogalerie

Kontakt

doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D.
proděkan pro doktorské studium, kvalifikační řízení a finance
proděkan pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční podporu
michael.kohajda@upol.cz, +420 585 637 613

Mgr. Markéta Sýkorová
marketa.sykorova@upol.cz, +420 585 637 683


Partneři

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)