Vznikla Odborová organizace Právnické fakulty UP

Členem nově vzniklé odborové organizace může být každý zaměstnanec vykonávající práci na PF UP v některém ze základních pracovněprávních vztahů. Foto: PF UP
Pondělí 17. červen 2024, 10:15 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta byla jednou z fakult Univerzity Palackého, která neměla vlastní odbory. To už neplatí. Ustavující schůze Odborové organizace Právnické fakulty UP se uskutečnila 10. června. O založení byl poté informován rejstříkový soud a vedení fakulty.

Účastníci ustavující schůze rozhodli o založené odborové organizace, schválili její stanovy a zvolili orgány. Výbor je pětičlenný. Bude pracovat ve složení Gabriela Halířová, působí na katedře správního práva a finančního práva, Klára Hamuľáková a Petr Podrazil, oba z katedry soukromého práva a civilního procesu, za neakademické pracovníky se k nim přidají Dagmar Skoupilová a Eva Hrudníková. Předsedou organizace byl zvolen Petr Podrazil a tajemníkem je Vojtěch Jirásko, který pracuje na katedře soukromého práva a civilního procesu.

„Po dobu téměř posledního roku byly důkladně zvažovány všechny aspekty založení odborové organizace. Právnická fakulta vykazovala v důsledku absence odborů značný deficit v oblasti kolektivního vyjednávání na univerzitní úrovni. Kolektivní smlouva, pracovní řád, vnitřní mzdový předpis a řada dalších dokumentů nebyla projednávána na úrovni zaměstnanců právnické fakulty. To se založením odborů změní,“ řekl Petr Podrazil. Cílem odborové organizace je podle něj posílit jednak postavení zaměstnanců, a to jak akademiků, tak neakademiků, tak postavení samotné fakulty v rámci univerzity. „Nástrojem k dosažení tohoto cíle by měla být spolupráce a komunikace s oběma stranami pracovněprávního vztahu – zaměstnanců a zaměstnavatele, odborná debata a rozumné prosazování zájmů samotných zaměstnanců,“ dodal Petr Podrazil. V následujících dnech by rád se svými kolegy z výboru uskutečnil setkání se zaměstnanci fakulty, kde by mělo dojít k představení základních cílů nově vzniklé odborové organizace.

Vytvoření odborů na právnické fakultě její vedení vítá. „Očekávám od jejich činnosti pomoc vedení fakulty v jeho snaze zlepšovat pracovní podmínky všech našich zaměstnanců. Dále si slibuji i lepší zastoupení zájmů zaměstnanců naší fakulty na úrovni univerzity, v jednání s ostatními odborovými organizacemi a při přijímání univerzitních předpisů. Na spolupráci se tedy těším. Děkuji též zejména vedení odborů za ochotu věnovat svůj čas ve prospěch fakulty,“ zhodnotil děkan Václav Stehlík.

Podle schválených stanov je posláním odborové organizace prosazovat zlepšování pracovních podmínek zaměstnanců zaměstnaných především na PF UP, obhajovat pracovněprávní zájmy zaměstnanců, kontrolovat dodržování pracovněprávních předpisů, stav bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, přispívat k utváření dobrých vztahů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem a také spolupracovat s ostatními odborovými organizacemi působícími u zaměstnavatele. Členství v odborové organizaci je dobrovolné.

Členem může být každý zaměstnanec vykonávající práci na PF UP v některém ze základních pracovněprávních vztahů. Na členství zaměstnance v odborové organizaci není právní nárok a musí o něm rozhodnout výbor odborové organizace.