Největší česká spotřebitelská organizace dTest vyhlásila premiérový ročník soutěže pro studenty právnických fakult – Spotřebitelskoprávní moot court. Cílem celostátní soutěže je jednak umožnit vysokoškolákům vyzkoušet si roli právních zástupců nanečisto a současně upozornit na problematiku podomního prodeje. Právě podomní prodej je podstatou případu, který studenti budou v simulovaném soudním řízení řešit. Studentské týmy se mohou do soutěže přihlašovat do 15. října.
Moot courty přinášejí jedinečnou možnost zlepšit argumentační dovednosti, odborné znalosti i týmovou spolupráci budoucích právníků. Přestože soutěž cílí na studenty práv, mohla by podle organizátorů oslovit i veřejnost. „Snažíme se vzdělávat nejen studenty, ale i širokou veřejnost. Soutěžní případ jsme vytvořili na základě reálných příběhů spotřebitelů, kteří se v minulosti obrátili na naši spotřebitelskou poradnu. Čím více se o moot courtu bude mluvit, tím je větší pravděpodobnost, že klesne i úspěšnost podomních prodejců,“ řekla Svatava Veverková, vedoucí právní poradny spotřebitelské organizace dTest a koordinátorka soutěže. Pořadatelé již zadání případu zveřejnili na svém webu. Zadání doplňují přílohy, ve kterých soutěžící najdou klíčové dokumenty podobně jako v reálném soudním spise.
Soutěž je otevřena dvou až čtyřčlenným týmům složeným ze studentek a studentů právnických fakult v České republice. Má písemnou a ústní část. V první fázi čeká studenty odevzdání písemných podání adresovaných fiktivnímu soudu. Šestnáct nejlepších týmů postoupí do celorepublikového ústního kola, které se uskuteční na konci listopadu.
Koordinátorkou soutěže na olomoucké fakultě je Blanka Vítová z katedry soukromého práva a civilního procesu. „Jde o velmi zajímavou mimoškolní aktivitu. Studenti mají díky ní šanci vyzkoušet si roli právních zástupců ve spotřebitelském sporu. Zájemci o soutěž mě mohou kdykoli kontaktovat s případnými dotazy. Ráda jim pomůžu,“ dodala Blanka Vítová.
Tomuto typu aktivit je nakloněno i vedení fakulty. „V rámci studia klademe důraz na dovednostní a praktické vzdělávání, a právě moot courty jsou jeho důležitou součástí. Některé pořádáme sami, do jiných studenty vysíláme. Navíc mnozí studenti jsou v soutěžích velmi úspěšní. Rozšíření nabídky o soutěž v oblasti spotřebitelského práva velmi vítám. Spotřebitelské právo navíc patří k oblasti, se kterou se studenti setkávají nejen na půdě fakulty, ale i v běžném životě. Soutěž bude pro ně určitě přínosem a věřím, že v ní uspějí,“ uvedla Zdenka Papoušková, děkanka PF UP.
Pravidla soutěže, kompletní zadání případu, složení odborné poroty a důležité termíny jsou k dispozici na webu soutěže.