Student práv je nominován na Cenu za přínos v oblasti životního prostředí

Aktivity Luďka Plachkého zaujaly i Českou televizi. Foto: Eva Hrudníková
Pondělí 19. srpen 2019, 11:40 – Text: Eva Hrudníková

Olomoucký kraj se letos poprvé rozhodl udílet Ceny za přínos v oblasti životního prostředí. A v premiérovém ročníku je vidět i Univerzita Palackého. Mezi nominované v kategorii Ovzduší, za významný počin v roce 2018, se dostal student právnické fakulty Luděk Plachký. Hlasovat pro něj můžete do konce srpna na webových stránkách soutěže.

„Soutěž jsme vyhlásili, abychom ocenili a připomněli ty, kterým na stavu životního prostředí záleží. Díky hlasování si posvítíme na lidi, bez kterých by příroda skomírala a trpěla. A možná, že za pár let se díky tomu rozsvítí úplně všem a lidé se budou o životní prostředí starat stejně svědomitě jako naši nominovaní. Moc bych si to přál,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk. Pro první ročník pořadatelé vybrali čtyři kategorie, z nichž každá je rozdělena do dvou podkategorií, za dlouhodobý přínos a významný počin v loňském roce.

Luděk Plachký, student 5. ročníku oboru Právo, si podle pořadatelů nominaci zasloužil za osvětovou činnost v oblasti ochrany ovzduší. O životní prostředí se zajímal už na střední škole. Na Slezském gymnáziu v Opavě stál u zrodu projektu Emise, který stále funguje. V roce 2017 jeho aktivity zaměřené na legislativní limity ochrany ovzduší a jejich možný vývoj podpořil Nadační fond UP. Letos pak úspěšně obhájil diplomovou práci Koncepční nástroje ochrany ovzduší v ČR. K tomu se Luděk Plachký stal začátkem května společně s Veronikou Tomoszkovou z katedry správního práva a finančního práva členem Výboru pro udržitelnou energetiku Rady vlády pro udržitelný rozvoj. „Už samotná nominace je příjemné ocenění nejen mé dlouhodobé práce. Můj výzkumně-popularizační projekt by nikdy nemohl být považován za úspěšný, kdyby se mnou nespolupracovaly vedení právnické fakulty a Slezského gymnázia, měst Opavy a Olomouce, Galerie Šantovka a řada dalších subjektů,“ zhodnotil Luděk Plachký.

V kategorii Ovzduší, za významný počin v roce 2018, jsou spolu s ním nominováni společnost Siemens, odštěpný závod Elektromotory Mohelnice, za modernizaci zastaralých zařízení a Vladimír Lollek, jednatel společnosti E-expert, která se zaměřuje na environmentální poradenství. Vítěz internetového hlasování bude znám 20. září, kdy se uskuteční slavnostní vyhlášení, a to na Sluňákově v Horce nad Moravou.

Více o soutěži zde.