Do Iowy a Minnesoty zamíří v nadcházejících dnech rektor Univerzity Palackého Martin Procházka. Jde zároveň o jeho první cestu do Spojených států amerických v nové roli prezidenta mezinárodního univerzitního konsorcia Aurora, které se ujal s novým akademickým rokem. Na počátku své týdenní cesty se v Cedar Rapids zúčastní vyvrcholení oslav 50. výročí založení Národního českého a slovenského muzea a knihovny (NCSML). Na slavnost přijede také prezident České republiky Petr Pavel, prezident Slovenska Peter Pellegrini a řada dalších významných hostů.
„Muzeu a knihovně v Cedar Rapids vděčíme za příležitost uvést do života stipendijní fond, díky kterému budeme moci podporovat oboustranné výměny studentů a akademiků mezi naší univerzitou a univerzitami v USA. Právě v Iowě žije už více než sto let silná česká komunita a partneři i sponzoři muzea podporují také náš fond pojmenovaný po Josefu Jařabovi. Daří se nám tak naplňovat odkaz našeho prvního polistopadového rektora, který olomoucké univerzitě před třemi desítkami let pomohl otevřít dveře ke spolupráci s americkými školami,“ vysvětluje Martin Procházka.
Mezi významnými hosty, s nimiž se rektor v Iowě setká, budou i zástupci University of Nebraska at Kearney včetně emeritního rektora Douglase Kristensena, který více než dvě desítky let rozvíjel a i nadále podporuje spolupráci s UP, zejména pak s její filozofickou, ale také právnickou fakultou a fakultou zdravotnických věd.
Ve druhé části krátké návštěvy USA se rektor UP přesune do sousedního státu Minnesota, kde má v plánu navštívit tamní univerzitu, s níž evropské vysoké školy spolupracují v rámci mezinárodního konsorcia Aurora Network. „Minnesotská univerzita je prestižní a dynamická výzkumná univerzita. Její přístup a důraz na stejná témata, na která se zaměřujeme v rámci aliance Aurora, je velmi přínosný pro nás i naše evropské partnery. Jako prezident konsorcia budu vedení University of Minnesota prezentovat projekty realizované ve spolupráci devíti evropských univerzit zapojených do naší sítě a budeme rovněž diskutovat o možnostech další spolupráce,“ říká Martin Procházka.
Aliance Aurora
Aliance Aurora vznikla v roce 2020 a sdružuje devět špičkových výzkumných univerzit, mezi které patří univerzity v Německu, Itálii, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Rakousku, Dánsku a na Islandu. Univerzita Palackého se stala plnohodnotným členem globálního konsorcia před dvěma lety. Členské univerzity se spolu s přidruženými univerzitami výrazně angažují v oblasti sociálního dopadu a zapojení komunit v regionu, spolupracují v rámci studentských a akademických výměn a snaží se zvýšit společenský dopad svých výzkumných aktivit.
National Czech and Slovak Muzeum and Library
NCSML se zaměřuje na českou a slovenskou historii a kulturu, na české a slovenské emigranty v USA i jejich potomky. Muzeum bylo založeno v roce 1974. Po sametové revoluci se československo-americké kontakty rychle rozšiřovaly a muzeum začalo připravovat projekt na postavení nové větší budovy v blízkosti „Czech village“, české vesnice, osídlené emigranty od 19. století. V roce 1995 byla budova slavnostně otevřena za přítomnosti prezidenta Spojených států Billa Clintona, českého prezidenta Václava Havla a slovenského prezidenta Michala Kováče.
University of Minnesota
Minnesotská univerzita je veřejná výzkumná vysoká škola v Minneapolis a Saint Paul ve Spojených státech amerických. Kampus Twin Cities navštěvuje přes 50 tisíc studentů. Je jednou z nejprestižnějších veřejných výzkumných univerzit v USA a dlouhodobě se umisťuje v první stovce v žebříčcích vysokých škol také v mezinárodním srovnání. Byla založena v roce 1851, nabízí studium technických, lékařských, právnických, veterinárních a zemědělských oborů.
O přípravách vzniku stipendijního fondu Josefa Jařaba, který by už v letošním roce mohli využít první studenti a akademici, jsme psali zde.