Právnická fakulta má nové magistry a bakaláře

Promoce absolventů právnické fakulty se kvůli dostavbě konaly v aule pedagogické fakulty. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 25. listopad 2019, 21:00 – Text: Eva Hrudníková

„To, zda jste dobří právníci, nakonec nebude záležet na tom, kolik předpisů jste se naučili. Bude to záviset na tom, jak dobří jste lidé.“ Slova amerického profesora zvolil jako vzkaz svým kolegům absolvent právnické fakulty Jan Hudáč a současně nimi uzavřel svou děkovnou řeč při pátečních promocích. Spolu s ním promovalo šedesát absolventů magisterského oboru Právo, sedm absolventů navazujícího magisterského programu Evropská studia se zaměřením na evropské právo a tři absolventky bakalářského programu Právo ve veřejné správě. Fakulta také předala diplomy třem absolventkám rigorózního řízení.

Za univerzitu se s absolventy loučil Pavel Banáš, prorektor pro strategii vědy a výzkumu. „Své studium jste řádně ukončili právě proto, že jste se rozhodli dělat věci pořádně. Přeji vám, abyste v tomto vytrvali a měli tak radost ze své práce i sami ze sebe. Přeji vám úspěšné vykročení z této auly, trpělivost v počátcích vaší kariéry a hrdost nad tím, co nyní budete – absolventy a absolventkami druhé nejstarší univerzity v naší zemi,“ řekl prorektor a vzápětí udělil souhlas s vykonáním slavnostní promoce. Na složení absolventského slibu spolu s ním dohlíželi Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty, a také proděkani Blanka Vítová a Maxim Tomoszek.

Vybraní absolventi, kteří měli možnost promluvit za své kolegy, nejčastěji do svých proslovů zařazovali slovo „děkujeme“, ohlíželi se za roky strávenými na fakultě, v Olomouci a nezapomněli na přání svým spolužákům. „Přeji nám, abychom se nikdy nenechali ukolébat sebechválou. Přistupujme k životu s pokorou, buďme pozorní, respektujme ostatní a snažme se každý den dostát hodnotám, které si s sebou neseme. Neodvracejme tvář od dnešní společnosti, konejme dobro, podporujme svobodu a demokracii a pomáhejme v jejím rozvoji,“ řekla Monika Kováčová, která má za sebou úspěšně magisterský obor Právo a v říjnu zahájila na právnické fakultě doktorské studium.

Po studentské hymně Gaudeamus Igitur a společném focení přišly na řadu osobní gratulace a děkování. V tu chvíli vypukly v aule emoce naplno. „Já ani manželka nemáme vysokoškolské vzdělání. O to víc jsme na dceru pyšní, že to dokázala,“ hrdě dodal muž, který si promoci užíval v předních řadách.

Kvůli rozsáhlé dostavbě právnické fakulty museli absolventi i tentokrát promovat v aule pedagogické fakulty.