Odborníci z CIHOL kontinuálně spolupracují s právníky ozbrojených sil

Členové CIHOL – zleva Ondřej Svaček, Martin Faix, Marko Svicevic a Petr Stejskal. Foto: CIHOL
Čtvrtek 9. květen 2024, 8:00 – Text: (red)

Členové Centra pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při olomoucké právnické fakultě v průběhu dubna prohlubovali spolupráci s českými ozbrojenými složkami.  Účastnili se hned několika společných odborných aktivit.

Ve dnech 23. až 25. dubna se v Praze tradičně konala konference vojenských právních poradců, tentokrát s názvem Nové výzvy mezinárodního práva ve změněném bezpečnostním prostředí. Pořádala ji právní služba Armády ČR pod záštitou českého předsednictví Visegradské skupiny. Mezinárodní konference se zúčastnili kromě členů V4 také vojenští právníci z Ukrajiny, Rumunska, USA a Pobaltských zemí.

Se svými příspěvky ke klíčovým tématům za CIHOL vystoupili Ondřej Svaček, který se věnoval problematice války na Ukrajině v souvislosti s dopady na postup mezinárodních soudů. Petr Stejskal se zabýval tématem legality civilních objektů jako cíle vojenských operací v ozbrojených konfliktech. Následně se Martin Faix, vedoucí CIHOL, a Marko Svicevic zabývali ochranou kulturního dědictví v ozbrojeném konfliktu.

Aktivity členů pokračovaly také v následujících dnech. Petr Stejskal navštívil 102. průzkumný prapor v Prostějově, kde hovořil o využití zpravodajských a průzkumných jednotek optikou práva ozbrojených konfliktů. Svou přednáškou přispěl do programu i Marko Svicevic, který přiblížil právní postavení a roli žoldnéřů a soukromých vojenských společností v konfliktech. Oba členové pak přednášeli také na shromáždění právní služby 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kde marko Svicevic analyzoval navíc i právní hlediska bombardování Jugoslávie silami NATO v roce 1990.

Společné odborné aktivity centra CIHOL a ozbrojených složek budou pokračovat i v následujících měsících. Na 23. května je plánován mezinárodní workshop zaměřený na právo ozbrojených konfliktů. Workshopu spolupořádaného s partnerskou University of Ferrara se budou účastnit také zástupci českých a italských ozbrojených složek. Zájemci o téma se budou moci připojit online. Kromě toho členové CIHOL už nyní pracují na přípravě cvičení Camp Peira, které se bude konat v říjnu ve vojenském újezdu Březina (sestřih z loňského cvičení zde).