Na funkci ochránce práv studentů právnické fakulty kandiduje deset osobností

Posláním ochránců mimo jiné bude přispívat ke zlepšování vztahů mezi studenty a akademickými pracovníky. Foto: Jan Hudáč
Čtvrtek 26. květen 2022, 10:30 – Text: Eva Hrudníková

Z deseti akademických pracovníků, šesti žen a čtyř mužů, budou posluchači právnické fakulty vybírat ochránce práv studentů. Elektronické volby se uskuteční od 30. května do 3. června na adrese volby.upol.cz. Funkci ombudsmana budou vykonávat dva akademici různého pohlaví, které jmenuje děkan po zohlednění výsledků hlasování studentů.

Volební komise přijala návrhy na celkem osmnáct osobností, drtivou většinu navrhli sami studenti. „Podmínkou kandidatury dle vnitřní normy byl souhlas nominantů. Všechny jsme oslovili. Část nominovaných kandidaturu odmítla, nejčastěji kvůli pracovnímu vytížení nebo neslučitelnosti funkcí,“ vysvětlila Renáta Šínová, předsedkyně volební komise.

Voleb se může zúčastnit student, který je ke dni zahájení hlasování studentem v některém ze studijních programů realizovaných fakultou. Každý student bude moci hlasovat jen jednou a může hlasovat nejvýše pro dva kandidáty odlišného pohlaví. Hlasovat tedy může i jen pro jednoho kandidáta z jedné kurie (jednu ženu, nebo jednoho muže). „Hlasování bude tajné. Prázdný hlasovací lístek nepůjde odeslat a každý hlas bude mít stejnou váhu. Výsledkem voleb bude pořadí kandidátů dle počtu hlasů v jednotlivých kuriích,“ doplnila Renáta Šínová. Podrobný návod pro voliče jak hlasovat je k dispozici ZDE.

Elektronické volby odstartují v pondělí 30. května v 0:01 a skončí v pátek 3. června ve 23:59. Poté volební komise ve složení Renáta Šínová, Eva Hrudníková z oddělení komunikace a vnějších vztahů PF UP a student Vojtěch Kalmár volby uzavře a publikuje výsledky. Konečné rozhodnutí, kdo se stane historicky prvním ochráncem a ochránkyní práv studentů PF UP, bude na děkanovi. Podle vnitřní normy je má děkana jmenovat po zohlednění výsledků hlasování studentů.

Funkce ochránce práv studentů, jakožto poradního orgánu děkana, je na fakultě novinkou. V dubnu nabyla účinnosti vnitřní norma, která pozici zřizuje a upravuje pravidla výběru kandidátů na ochránce, vymezuje jeho poslání, působnost a další související záležitosti.

Více k nové funkci ombudsmana i připravovaným volbám na webu fakulty.

Kandidátní listina
Sestavena na základě návrhů členů akademické obce PF UP a po získání souhlasu nominantů – řazeno abecedně.

Kurie – ženy

JUDr. Klára HAMUĽÁKOVÁ, Ph.D. | katedra soukromého práva a civilního procesu

doc. PhDr. Lenka HOLÁ, Ph.D. | katedra politologie a společenských věd

JUDr. Lucia MADLEŇÁKOVÁ, Ph.D. | katedra klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností