Argumenty, práce v týmu a cenné zkušenosti. To je Lidskoprávní Moot Court

Informační leták o soutěži najdou studenti i na fakultě. Repro: PF UP
Úterý 22. říjen 2019, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Vyzkoušet si argumentaci za obě strany v řízení s lidskoprávním přesahem, naučit se pracovat v týmu a hlavně získat cenné zkušenosti. Tohle všechno umožňuje studentům právnických fakult soutěž Lidskoprávní Moot Court, kterou každoročně vyhlašuje Liga lidských práv ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Soutěžící se mohou do nového ročníku přihlašovat do konce října.

Členem soutěžního týmu se může stát student, který navštěvuje některou z forem studia na právnické fakultě kterékoliv vysoké školy v České republice. Týmy musejí být složeny minimálně ze dvou a maximálně ze čtyř studentů. „Přihlašování bych ale rozhodně nenechával na poslední chvíli, protože pak už v krátkém sledu následuje deadline pro odevzdání písemných podání, který je stanoven na 11. listopadu,“ radí zájemcům Zdeněk Červínek z katedry ústavního práva a koordinátor soutěže na olomoucké fakultě.

Letos budou soutěžící řešit případ rodičů, jejichž dcera byla svěřena orgánem sociálně-právní ochrany dětí do pěstounské péče. Soutěží se ve dvou kolech – fakultním a celostátním. „U nás se fakultní kolo uskuteční 22. listopadu. Soutěž by tedy neměla kolidovat se zkouškovým obdobím ani se zápočtovým týdnem. Do celostátního finále z něj postoupí dva nejlepší týmy,“ upřesnil Zdeněk Červínek. A dodal, že zájemci o soutěž jej mohou kdykoli kontaktovat s případnými dotazy, ideálně přes e-mail zdenek.cervinek@upol.cz.

Finále Lidskoprávního Moot Courtu se pak již tradičně uskuteční na Ústavním soudě, kde výkony soutěžících budou hodnotit soudci Ústavního soudu a Nejvyššího soudu. Pořadatelé finále naplánovali na 6. března 2020.

Zatím poslední ročník soutěže byl pro PF UP velmi vydařený. Týmy, které reprezentovaly fakultu ve finále, skončily na druhém a třetím místě. K tomu olomoučtí studenti získali cenu za nejlepší písemné podání a titul Nejlepší řečník. „Všem posluchačům práv bych podobné soutěže doporučila. Je to skvělá zkušenost, vypracujete písemné podání a hlavně obhajujete své názory, argumentujete a odpovídáte na všetečné otázky odborníků z praxe,“ zhodnotila svou loňskou účast Zuzana Viceníková, majitelka titulu Nejlepší řečník.

Podrobnější informace o soutěži, včetně zadání případu a formuláře pro přihlašování, pak zájemci o účast naleznou na webových stránkách soutěže.