Studenti sbírali zkušenosti na zimní škole klinického právního vzdělávání

Zimní školy se účastnili Matěj Cetkovský, Diana Urbášková, Kateřina Galdová a Karolína Foukalová a Diana Urbášková. Foto: Archiv KF
Čtvrtek 20. únor 2020, 10:00 – Text: Eva Hrudníková

Další zajímavou mezinárodní zkušenost mají za sebou studenti právnické fakulty v oblasti klinického právního vzdělávání. V Římě se účastnili zimní školy – S.T.A.R.S. Winter School – Skills Transfers in Academia: A Renewed Strategy Enhancing Legal Clinics in the European Union. Akce byla součástí projektu S.T.A.R.S., který je vůbec prvním projektem programu Erasmus+ zaměřeným na právní kliniky a kterého je PF UP strategickým partnerem.

Na Roma Tre University vyrazili začátkem února čtyři studenti oboru Právo – Matěj Cetkovský, Kateřina Galdová, Karolína Foukalová a Diana Urbášková. Všichni již mají bohaté zkušenosti s prací v právních klinikách. „V průběhu týdne jsme například v mezinárodně složených týmech pracovali na případech z tamní právní kliniky. Navštívili jsme Mezinárodní ústav pro sjednocení mezinárodního práva soukromého – UNIDROIT a také jsme absolvovali přednášku zaměřenou na alternativní způsoby řešení sporů, jako je mediace, arbitráž a podobně,“ vyzdvihla několik bodů programu Karolína Foukalová. Zimní školy se vedle olomouckých studentů účastnili vysokoškoláci z Itálie, Rumunska, Lucemburska, Kyrgyzstánu a Laosu.

Za nejpřínosnější hodnotili olomoučtí studenti možnost poznat práci a přístup kolegů z jiných zemí a univerzit ke společné problematice. „Díky tomu jsme si opět uvědomili, jak dobře je na tom naše fakulta nejen co do kvality právních klinik, ale i co do úrovně a praktického zaměření výuky. Například systém klauzurních zkoušek sklízí v mezinárodním srovnání velký úspěch. A nemluvě o tom, jakou novinkou pro mnohé bylo, když jsme jim vysvětlovali, jakým způsobem správně aplikovat judikát,“ naznačila s úsměvem Karolína Foukalová, posluchačka 5. ročníku.

Projekt S.T.A.R.S. je tříletý a spadá do klíčové aktivity 2 programu Erasmus+, která je zaměřena na spolupráci na inovacích a výměně osvědčených postupů. Zapojeno je do něj pět partnerských univerzit ze čtyř evropských zemí. Jedním z vrcholů projektu bude letní škola, která se uskuteční v červenci na olomoucké právnické fakultě.

Podrobnosti o projektu S.T.A.R.S. zde.