Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při Právnické fakultě UP pořádalo společně s Centre for European Legal Studies on Macro-Crimes z Univerzity ve Ferraře hybridní workshop na téma vymáhání odpovědnosti za páchání zločinů podle mezinárodního práva na Ukrajině. Určen byl především příslušníkům ozbrojených sil České republiky a Itálie.
Workshop se konal v polovině února současně v Olomouci a ve Ferraře s tím, že obě místa byla propojena videokonferencí. Zaměřoval se na různé aspekty mezinárodní trestní spravedlnosti, kdy každý z nich byl rozebírán českým a italským expertem. „Tyto aspekty zahrnovaly zejména spolupráci států na vyšetřování Mezinárodního trestního soudu v Haagu, založení zvláštního tribunálu pro Ukrajinu či zatykač vydaný na ruského prezidenta Vladimíra Putina,“ vyjmenoval za pořadatele Petr Stejskal, člen CIHOL.
Mezi experty vystoupili Alessandra Annoni (University of Ferrara), Mirko Sossai (Roma Tre University), Ondřej Svaček (PF UP), Milan Lipovský (PF UK), Emanuele Cimiotta (La Sapienza University) a Petra Benešová (Ministerstvo zahraničních věcí ČR).
Uspořádání workshopu bylo výsledkem fungující spolupráce mezi Právnickou fakultou UP a Univerzitou ve Ferraře. Obě instituce mají navíc společné to, že úzce spolupracují s ozbrojenými složkami. Univerzita ve Ferraře například poskytuje specializované právní kurzy pro italskou armádu, a to již několik let.
„V duchu této multi-institucionální spolupráce je s ferrarskou univerzitou plánován další společný workshop, tentokrát zaměřený na pravidla vedení boje s důrazem na klasifikaci ozbrojených konfliktů. Svým zaměřením a pojetím bude akce připravována pro příslušníky ozbrojených sil obou zemí, nicméně bude obsahově velmi zajímavá také pro akademiky a studenty, kteří jsou na něj už teď srdečně zváni,“ řekl Petr Stejskal. Workshop se bude konat 23. května, opět jak v Olomouci, tak ve Ferraře.