Studenti Katka Vavřinová a Martin Mach se za olomouckou právnickou fakultu zapojili do aktivit mezinárodního projektu BACHA. V rámci jeho řešení se společně s estonskými partnery zúčastnili v červnu šestidenního odborného pobytu ve Štrasburku.
První polovina výjezdu byla zaměřena především na přednášky, workshopy a semináře převážně pro mladé Evropany do třiceti let v rámci European Youth Event (EYE 2023). „Zvolená témata byla aktuální a zohledňovala zájmy mladé generace,“ řekla Katka Vavřinová, studentka 1. ročníku navazujícího magisterského programu Evropské právo a politiky EU. Studenti měli navíc možnost setkat se s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsola, či účastnit se diskuse s evropskou ombudsmankou Emily O’Reilly. Vše vhodně doplnily workshopy a panely s europoslanci a dalšími osobnostmi. S ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu se část programu zaměřovala na úlohu demokracie a zapojení mladých.
V dalších dnech byl program orientován na samotné město Štrasburk zejména v kontextu jeho historického vývoje a významných míst s ním spojených.
Studenti také dostali jedinečnou možnost navštívit Evropský soud pro lidská práva a vést odbornou debatu s tamními odborníky. V rámci ní naši studenti prokázali vynikající znalosti v oblasti lidských práv a evropského práva. O možnostech dalších profesních příležitostí a roli Rady Evropy pak debatovali při návštěvě EU delegace Rady Evropy ve Štrasburku.
Oba studenti se shodli na přínosu celého pobytu. „Účast jsme si užili, navázali jsme nové kontakty s kolegy z jiných zemí. Domů jsme si přivezli cenné vědomosti a zkušenosti, které se nám budou hodit do profesního života,“ zhodnotil Martin Mach, student 3. ročníku doktorského programu Teoretické právní vědy. Spolu s kolegyní Katkou Vavřinovou přidali poděkování. „Děkujeme zejména proděkanu Ondreji Hamuľákovi a také estonským partnerům z BACHA projektu, kteří celou cestu organizovali, především pak profesoru Davidu Ramiro Troitino z Tallinn University of Technology.“
Projekt BACHA
BACHA je mezinárodní projekt, na kterém Právnická fakulta UP spolupracuje s dalšími 8 evropskými partnery. Projekt je financován v rámci výzvy European Remembrance, v programu Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) Evropské komise.
Baltská cesta (Baltic chain) byla pokojná politická demonstrace, která se konala 23. srpna 1989. Přibližně dva miliony lidí se spojily v lidský řetěz, který měřil 675,5 km ve třech pobaltských státech: Estonsku, Lotyšsku a Litvě, které byly v té době součástí SSSR.
Cílem projektu BACHA je připomenout široké i odborné veřejnosti význam nenásilného odporu proti totalitě, důležitost občanské aktivity a participace jako součástí boje za získání i udržení demokracie a svobody. Součástí projektu jsou aktivity na podporu demokratické aktivizace mladé generace (cesty, soutěže), příprava veřejných vernisáží a výstav, organizace krátkých divadelních představení a také výzkum významu Baltské cesty pro formování demokracie a integrace v Evropě. Hlavním spoluřešitelem projektu za UP je Ondrej Hamuľák. Projekt bych Evropskou komisí schválen v roce 2022 a jeho aktivity potrvají do konce roku 2024. Více zde.