Dva studentské týmy vyslala olomoucká právnická fakulta do celostátního finále soutěže Lidskoprávní Moot Court pořádané Českou společností pro evropské a srovnávací právo. Oba týmy svou důkladnou přípravou a argumentačními a prezentačními dovednostmi se ctí reprezentovaly fakultu. Vítěz letošního ročníku se stal tým z pražské právnické fakulty.
Celostátnímu finále předcházelo v lednu fakultní kolo, do kterého se tentokrát přihlásily dva čtyřčlenné týmy. Oba týmy prokázaly dostatečnou úroveň písemného i ústního projevu, aby je fakulta mohla vyslat do celostátního finále. Tým studentek Karolíny Bialońové, Judity Kolářové, Natálie Polzerové a Kateřiny Tužilové pod vedením Adama Talandy z katedry politologie a společenských věd, a tým studentů Tadeáše Čecha, Pavla Janečky, Jana Křenka a Milana Vargy pod vedením doktoranda Jakuba Spáčila se tak vydaly na konci února na Ústavní soud v Brně, kde se finále konalo.
V celostátním finále se celkem šest týmů z právnických fakult v Brně, Olomouci a Praze utkalo v roli státního zastupitelství nebo stěžovatele v případu týkajícím se vydání osoby obviněné z drogových deliktů k trestnímu stíhání do USA. Úkolem studentů bylo nejen přednést přesvědčivou argumentaci lidskoprávními dokumenty a judikaturou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), ale také zvolit správnou strukturu argumentů, předvést přesvědčivý přednes a demonstrovat schopnost reagovat na dotazy poroty.
Porota složená z Kateřiny Šimáčkové (soudkyně ESLP), Vojtěcha Šimíčka (soudce Ústavního soudu), Veroniky Křesťanové (soudkyně Ústavního soudu) a Dity Řepkové (soudkyně Krajského soudu v Brně) po kvalitních přednesech všech účastníků vybrala za vítěze tým z pražské právnické fakulty.
Soutěž Lidskoprávní Moot Court je na webových stránkách České společnosti pro evropské a srovnávací právo vypisována pravidelně na podzim s možností podání přihlášek do konce října. Na každé právnické fakultě se pak v prosinci nebo lednu koná fakultní kolo, ze kterého vzejdou dva týmy postupující do celostátního finále konaného zpravidla koncem února na Ústavním soudu. Soutěžní případ se vždy týká přímé aplikace základních lidských práv v rámci soudního řízení (civilního, správního či trestního) a účastníci prokazují schopnost právnického myšlení a argumentace v písemném i ústním projevu. Příštího ročníku se můžete zúčastnit i vy.