V polovině listopadu se uskutečnil mezinárodní workshop s názvem Law's Response to the Challenges of Digital Transformation. Odborné setkání bylo výstupem projektu v rámci programu AKTION ČR-Rakousko, který realizuje Právnická fakulta UP společně s Institutem pro evropské, mezinárodní a komparativní právo Vídeňské univerzity.
Hlavním řešitelem projektu je na PF UP Václav Stehlík, děkan fakulty. Jako odborný garant projektu pak působí Ondrej Hamuľák; oba z katedry mezinárodního a evropského práva. Spolu s nimi reprezentovali fakultu na workshopu další tři vědečtí pracovníci – Josef Andraško, Matúš Mesarčík a Tomáš Gábriš. Z Vídně dorazil akademik Thomas Jaeger.
Dvoudenního setkání, které se konalo ve Valticích, se zúčastnili vybraní studenti, kteří prezentovali svou výzkumnou činnost v rámci daného tématu. Sedm studentů přijelo z Vídeňské univerzity, jedenáct z olomoucké. Jednu z problematik svého výzkumu představila účastníkům například Daniela Hanousek, studentka 1. ročníku nového doktorského programu Law and Digital Technologies na PF UP. „Moje prezentace se snažila objasnit, zda právní předpisy v EU dostatečně regulují požadavek transparentnosti při AI systémech využívaných v náborovém procesu zaměstnanců. Zaměřila jsem se na to, zda právní předpisy poskytují uchazečům o práci dostatečné informace ohledně AI systémů využívaných při náboru a souvisejících rizicích,“ popsala doktorandka.
Její hlavní motivací k účasti byla možnost potkat se se zahraničními kolegy. A ta se vrchovatě naplnila. „Nejvíce mě těší, že jsem během workshopu navázala kontakt se studentem z Vídně, který má velmi podobný výzkum jako já. Věřím, že zůstaneme v kontaktu. Možná v budoucnu navážeme spolupráci a vyměníme si poznatky. Navíc jsem si tam rozšířila obzory o nová témata,“ zhodnotila akci Daniela Hanousek s tím, že si velmi cení zpětné vazby od přítomných odborníků na svůj výzkum.
Výstupem projektu je vedle workshopu rovněž navázání spolupráce obou univerzit v akademické i projektové činnosti. „Jsem velmi rád, že se po více než roční pečlivé grantové i obsahové přípravě podařilo workshop realizovat. Vídeňská univerzita je pro naši katedru v tomto ohledu novým partnerem, o to víc mě těší, že byl všemi zúčastněnými workshop hodnoceno velmi kladně. Na místě jsme se s rakouskými partnery dohodli, že workshop zopakujeme i v příštím roce,“ dodal Václav Stehlík.
Mezinárodní workshop ve dnech 14. a 15. 11. 2024 byl uskutečněn v rámci projektu AKTION ČR-Rakousko č. 100p6.