Studentská právní poradna poskytla za letní semestr radu v 81 případech

Poradna sídlí v přízemí budovy A právnické fakulty. Právě probíhající dostavbou získá nové zázemí. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 23. srpen 2019, 9:45 – Text: Eva Hrudníková

36 zapojených studentů, kteří pracovali pod dohledem 14 supervizorů. 102 přijatých případů, z toho v 81 případech byla poskytnuta právní rada. Takovou statistikou za letní semestr právě končícího akademického roku se může pochlubit Studentská právní poradna (SPP) při Právnické fakultě Univerzity Palackého. Nyní mají studenti práv možnost zapojit se do činnosti SPP pro nadcházející zimní semestr.

Přihlášku musejí vyplnit a zaslat e-mailem na irena.rihova@upol.cz nejpozději 30. srpna. „Vedle předmětu studentská poradna se studenti v tomto termínu mohou hlásit do dalších klientských právních klinik – Administrativně právní kliniky, Spotřebitelské právní kliniky a do Kliniky práva a podnikání. Vybrat si mohou také Lidskoprávní kliniku, Trestněprávní kliniku nebo nově Pracovněprávní kliniku a předmět Health Law in Comparative Perspective. Ten bude vyučovat v angličtině americká profesorka Lisa Radtke Bliss,“ vyjmenovala Irena Říhová, referentka Centra pro klinické právní vzdělávání a vedoucí kanceláře SPP.

V nabídce je také supervidovaná právní praxe v advokátní kanceláři v rámci předmětu Právní praxe (CPV/PP). „Studenti, kteří již absolvovali předmět Civilní proces 3, se navíc mohou hlásit na stáž do Dluhové poradny Charity Olomouc, kde se mimo jiné seznámí s problematikou exekucí a insolvencí a poznají fungování neziskové organizace,“ dodala Irena Říhová. Výhodou všech těchto předmětů je, že ještě před začátkem zápisu přes STAG budou zájemci vědět, zda byli přijati. Zajímavým bonusem pro studenty vybrané do klientských klinik je pak tradiční výjezdní workshop, který se uskuteční 20. až 22. září na chatě Barborka v Jeseníkách.

Co studenty v SPP čeká, naznačuje statistické zhodnocení letního semestru. „Ze sto dvou přijatých případů bylo nejvíce z občanskoprávní sekce. Studenti nejčastěji řešili problematiku exekucí, dědictví, rozvodů a výživného, převodu majetku z rodičů na děti, závětí a podobně,“ naznačila Irena Říhová. Celkem studenti strávili řešením případů v letním semestru 1280 hodin, což je přibližně 32 hodin práce jednoho studenta na případu.

O tom, jak kvalitní práci vysokoškoláci odvádějí, vypovídají i děkovné reakce a dopisy klientů, které pravidelně na fakultu přicházejí. „Studentky, které řešily můj případ, odvedly profesionální práci. Bylo zřejmé, že se mými dotazy poctivě zabývaly a dokumenty, které jsem jim předložila, pečlivě prostudovaly. Dvakrát jsem se s nimi osobně setkala, vše týkající se právní rady mi ochotně vysvětlily, byly velmi příjemné,“ zhodnotila v dopise jedna z klientek, jejíž jméno záměrně nezveřejňujeme.

SPP začne při PF UP opět naplno fungovat se začátkem výuky v zimním semestru. Klientům se otevře 30. září. Objednávat se mohou již o týden dřív, a to telefonicky (585 637 616) nebo e-mailem (studentskapravniporadna@upol.cz).

Přihlášky na zimní semestr 2019/2020:
právní kliniky
Pracovně právní klinika